0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

کسب‌وکار اینترنتی خانگی چیست و چطور باید در آن موفق شد؟

 • 1400/03/17
 • 0

قبلاً خیلی‌ها بودن که کسب‌وکار اینترنتی خانگی رو باور نداشتن و وقتی که باهاشون صحبت می‌کردیم، با یه لبخند از خجالت ما در می‌اومدن؛ اون لبخند، این معنی رو می‌داد که این کار، شدنی نیست و نمی‌شه از یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی، درآمد خوبی رو داشت؛ البته درآمدی که بشه روی اون برای ساختن یه زندگی، حساب کرد! ولی خب، هر چقدر که می‌گذشت، زندگی‌ها تغییر می‌کرد و هزینه‌ها بیش‌تر می‌شد و در نتیجه، باور آدم‌ها هم نسبت به این نوع کسب‌وکار، تغییر می‌کرد.

حالا دیگه خیلی‌ها هستن که در خانه شون و با یه رایانه‌ای که به اینترنت وصل می‌شه، درآمد اینترنتی دارن. بدون این که هزینه‌های دفتر کار بدن یا این که مجبور باشن برای رفتن به سر کار، ساعت‌ها وقت شون هدر بدن. وقتی هم که داریم داستان آدم‌های موفقی رو می‌خونیم که در کسب‌وکار شون موفق بوده‌اند، می‌بینیم که بیش‌تر اون‌ها، کار شون رو از منزل شون آغاز کرده‌اند و به کسب درآمد اینترنتی رسیده‌اند.

برای همین ئه که من می‌خوام توی این نوشته از کارنتا بلاگ، بهتون بگم که یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی چی هست و چطور باید در اون، موفق شد؟ پس، تا آخر این نوشته رو با من همراه باشید. ولی قبل از اون، بهتون پیشنهاد می‌کنم که این نوشته رو بخونید: «چرا کسب‌وکار اینترنتی خانگی، یکی از بهترین کارها است؟». توی اون نوشته، من بهتون اثبات کرده‌ام که یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی، یکی از بهترین کارهایی ئه که می‌شه داشت.

کسب‌وکار اینترنتی خانگی چیست و چطور باید در آن موفق شد؟

کسب‌وکار اینترنتی خانگی چیست؟ در کجا باید فعالیت کرد؟

به طور ساده، هر کسب‌وکاری که در خانه انجام بشه و یه کسب‌وکار اینترنی باشه و درآمد هم داشته باشه، یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی گفته می‌شه؛ ولی خب، یه اشتباهی در این جا هست؛ این که خیلی‌ها فکر می‌کنن که یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی، یعنی این که یه وبسایتی داشته باشیم و از طریق اون، کسب درآمد کنیم.

در حالی که این جوری نیست؛ یعنی یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی، فقط به داشتن یه وبسایت، محدود نمی‌شه؛ بلکه می‌شه از راه‌های دیگه هم اون رو داشت و اون رو انجام داد و درآمد هم داشت.  البته ما برای یه سری از کارها و هدف‌ها، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً یه وبسایت داشته باشن؛ ولی خب، برای هر کاری، نیاز نیست. برخی از افراد هستن که بدون داشتن وبسایت هم درآمد خوبی دارن؛ مثلاً برخی از کسب‌وکارهایی که در شبکه‌های اجتماعی (مانند اینستاگرام و…) فعالیت دارن.

خود من، به دلیل کاری که دارم، بارها و بارها شده که خانم‌ها یا آقاهایی رو دیدم که یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی رو اداره می‌کردن و از درآمد شون هم راضی بوده‌اند. مانند خانمی که پارسال برای گسترش محصول‌های چرمی دست‌ساز اش، مشاور شون بودم و کار وبسایت و تبلیغات شون رو انجام دادیم. این خانم، کار اش رو از اینستاگرام و تلگرام آغاز کرده بود و البته در چند پلتفرم باسلام هم حضور داشت و کالاهای خودش رو اون جا هم ارائه می‌داد. همین خانم در خانه کار می‌کرد و به اندازه‌ی یه مدیر ارشد شرکتی، درآمد داشت. این، خوب نیست؟

یا یه خانم دیگه رو می‌شناسم که یه کانال تگرامی خبری داشت که فقط خبرهای مربوط به شهرستان خودشون رو پوشش می‌داد و از تبلیغاتی که بهش می‌دادن، درآمد داشت؛ یعنی تبلیغ‌هایی که بهش می‌دادن رو در کانال خبری خودش قرار می‌داد و در ازای هر کدوم، پولی رو دریافت می‌کرد. انجام این جور کارها، هوشمندی خاصی رو نیاز نداره و البته ابزارها و امکانات زیادی رو هم نیاز نداره. فقط باید ادامه بدید و بدونید که چه زمانی باید چه کاری کنید. در واقع، یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی هم مانند همه‌ی کسب‌وکارها، صبر و اداره کردن می‌خواد که بهمون نتیجه بده.

توی این چند سال اخیر، افزایش گوشی‌های هوشمند و به وجود اومدن شبکه‌های اجتماعی و پیامرسان‌ها (مانند تلگرام و اینستاگرام)، کمک خیلی زیادی رو به کسب‌وکارهای اینترنتی خانگی کرده؛ چون بازار هدف خیلی خوبی رو براتون ایجاد کرده. برای همین ئه که توی این چند سال، ما آدم‌های بیش‌تری رو می‌بینیم که در خانه شون هستن و درآمد خوبی هم دارن؛ حتی بدون این که برای راه‌اندازی یه وبسایت، هزینه کنن.

البته این رو هم باید بگم که بنا کردن یه کسب‌وکار اینترنتی، فقط روی شبکه‌های اجتماعی، کار درستی نیست؛ چون شبکه‌های اجتماعی، چیزهایی هستن که امکان نابود شدن شون هست. برای همین، من به کسی که برای کسب‌وکار اینترنتی خودش، برنامه‌های بلندمدت داره، بعد از مدتی، پیشنهاد می‌کنم که یه وبسایت داشته باشه و رو اون هم فعالیت کنه. البته شروع کردن از شبکه‌های اجتماعی و محک زدن ایده مون، کار درستی ئه که خیلی‌ها دارن اون رو انجام می‌دن.

فرض کنید که با تبلیغات و تلاش زیاد، فالورهای واقعی پیج اینستاگرام تون رو بالا می‌آرید و درآمد خوبی هم دارید و یه باره، می‌بینید که فیلتر شد و یا این که دیگه محبوبیتی نداشت و همه به یه شبکه‌ی اجتماعی دیگه کوچ کردن. حالا می‌خواید چی کار کنید؟ این اتفاق برای کسب‌وکارهایی که توی فیس‌بوک بودن افتاد؛ چون همه به سمت اینستاگرام رفتن. کسب‌وکار و جذب مخاطب هم چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفته و شما، کلی براش تلاش کرده‌اید. پس، بهتر ئه که برای کارهای بلندمدت، همه‌ی تمرکز تون رو روی شبکه‌های اجتماعی نذارید و برای خودتون هم یه بستر اینترنتی داشته باشید.

کسب‌وکار اینترنتی خانگی چیست و چطور باید در آن موفق شد؟

به کسب‌وکار اینترنتی خانگی تون خوب فکر کنید!

وقتی که درباره‌ی یه کسب‌وکار اینترنتی در خانه صحبت می‌شه، خیلی‌ها رو می‌شه دید که می‌خوان چنین چیزی رو داشته باشن و برخی‌ها هم شروع می‌کنن؛ ولی به نظر من، خیلی‌ها شون به کاری که می‌خوان بکنن، خوب فکر نمی‌کنن. نمی‌خوام بگم که این کار، کار خیلی سختی ئه؛ ولی خب، به هر حال، هر کسی باید بدونه که می‌خواد چی کار کنه و چه چیزهایی رو در پیش رو داره؟ پس، اگر می‌خواید که یه کسب‌وکار اینترنتی در منزل داشته باشید، باید چند مورد رو در نظر داشته باشید و بهشون فکر کنید.

یکی از اون موردهای مهم، این ئه که از خودتون بپرسید که هدف تون از راه‌اندازی اون کسب‌وکار اینترنتی خانگی چی ئه؟ چرا شما می‌خواید اون کسب‌وکار رو راه‌اندازی کنید؛ چون اگر پاسخ این سوال رو بدید، می‌تونید بفهمید که برای انجام اون کار، به چه چیزهایی نیاز دارید؟ مثلاً به چقدر سرمایه نیاز دارید؟

برای نمونه، اگر می‌خواید که مانند اون خانم، محصول‌های چرم دست‌دوز تون رو در فلان شبکه‌ی اجتماعی بفروشید، شما به یه موبایل هوشمند و اینترنت و ابزارهای چرم‌دوزی نیاز دارید؛ ولی خب، شاید شما برای کسب‌وکار تون به به وبسایت نیاز داشته باشید. در اون صورت، باید یه برگه بردارید و به طور دقیق بنویسید که چه نوع سایت رو نیاز دارید و اون سایت، باید چه ویژگی‌ها و امکان‌هایی رو داشته باشه؟

البته راه‌اندازی یه کسب‌وکار اینترنتی، به داشتن یه وبسایت ختم نمی‌شه. مثلاً آیا می‌خواید که محصول‌ها تون رو به صورت اینترنتی بفروشید؟ اگر آره، پس باید برای سایت تون، درگاه پرداخت اینترنتی داشته باشید. آیا می‌خواید که محصول‌ها تون رو مشتری‌ها تون پست کنید؟ پس، باید با اداره‌ی پست یا شرکت‌های واسط، صحبت کنید و قرارداد ببندید. شاید هم محصول‌های شما، محصول‌های دانلودی باشن و نیاز به اداره پست نداشته باشید!

چیزی که من می‌خوام توی این بخش بهتون بگم، این ئه که باید خوب فکر کنید و باید خوب تحقیق کنید. شاید نیاز باشه که برای بررسی‌ها تون از اینترنت کمک بگیرید و شاید نیاز باشه که از من یا کارشناس‌های دیگه بپرسید. امیدوار ام که تونسته باشم منظور ام رو خوب رسونده باشم. فقط خواستم بگم که تحقیق کنید تا بدونید که دقیقاً به چه چیزهایی نیاز دارید. همین که بدونید دورنمای اون کسب‌وکار تون چه شکلی ئه، کفایت می‌کنه؛ حالا باید شروع کنید و کم‌کم خودتون رو کسب‌وکار تون بهبود بدید و بهتر کنید.

برای نمونه، شاید شما تحقیق کنید و ببینید که اجرای اون ایده تون، سرمایه‌ی زیادی می‌خواد و بعد، به این نتیجه برسید که باید کار تون رو سبک‌تر و آسان‌تر شروع کنید. شاید هم تحقیق کنید و ببینید که همه‌ی سرمایه‌ی مورد نیاز رو دارید و همه‌ی کارها رو به افراد متخصص بسپارید. مثلاً طراحی سایت تون رو به یه نفر یا یه شرکت متخصص بسپارید. پاسخ همه‌ی این‌ها رو با تحقیق کردن می‌فهمید. بنابراین، شما باید این سوال‌ها رو از خودتون بپرسید:

 • برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی خانگی تون به چقدر سرمایه نیاز دارید؟
 • آیا سایت شما باید به طور اختصاصی، طراحی بشه؟
 • آیا محصول‌های شما باید بسته‌بندی خاصی داشته باشه؟
 • آیا از هزینه‌های ماهانه‌ی کار تون (هزینه‌های سایت، تبلیغات و…) خبر دارید؟
 • آیا باید همه‌ی کارها رو خودتون انجام بدید؟
 • و…

یکی دیگه از موردهایی که باید بررسی کنید، توانایی‌های خودتون ئه؛ یعنی باید ببینید که خودتون چه توانایی‌هایی دارید که برای انجام اون، دیگه هزینه نکنید. برای نمونه، شاید شما نویسنده‌ی خوبی باشید یا به زبان انگلیسی و ترجمه رو دوست داشته باشید. شاید هم طراحی سایت با وردپرس رو بلد باشید. اگر این جوری باشه، شما می‌تونید خودتون محتواهای سایت تون رو بنویسید و سایت تون رو هم خودتون طراحی کنید و در نتیجه، برای هیچ کدوم شون، نیازی نیست که هزینه کنید. به جای اون کار، پول تون رو برای تبلیغات هزینه می‌کنید.

یکی دیگه از موردهای مهمی که باید برای کسب‌وکار اینترنتی خانگی تون انجام بدید، این ئه که خانه تون رو برای اون کار، آماده کنید؛ یعنی باید یه جایی رو در خانه برای انجام کارها تون در نظر بگیرید که در اون، فقط کار تون رو انجام بدید و در اون جا، هیچ کار دیگه‌ای نکنید و باید یه زمان کاری داشته باشید. باید محل کار تون از محل استراحت تون جدا باشه. مثلاً زمان‌هایی که کاری ندارید یا می‌خواید استراحت کنید، اون محل کار تون رو ترک کنید تا این رو به ذهن تون القا کنید که در اون جا، فقط باید کار کرد.

اگر می‌خواید بیش‌تر در این مورد بدونید، پیشنهاد می‌کنید که حتماً یه سر به این مقاله بزنید: «چند پیشنهاد کاربردی برای افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی». بنابراین، اگر این جور موردها رو رعایت کنید، شک نکنید که می‌تونید یه کسب‌وکار اینترنتی موفق رو راه‌اندازی کنید.

کسب‌وکار اینترنتی خانگی چیست و چطور باید در آن موفق شد؟

یک کار تضمینی برای کسب درآمد در خانه!

همون طور که قبلاً خدمت تون گفتم، مدیرهای کسب‌وکارهای اینترنتی زیادی رو می‌شه مثال زد که کار شون رو از منزل شون آغاز کرده‌اند و حتماً همین حالا هم وبسایت‌های بزرگی هستن که کار شون رو در خانه و بدون این که شرکتی داشته باشن، انجام می‌دن. شک نکنید که تعداد شون هم کم نیست و حالا که دارم همکارهای خودم رو بررسی می‌کنم، حداقل 20 مورد رو می‌تونم نام ببرم که همین حالا دارن کسب‌وکار اینترنتی خانگی شون از خانه شون مدیریت می‌کنن. چند تا شون رو هم شاید شما بشناسید.

این معجزه که بشه در خانه، یه کسب‌وکار پردرآمد داشت، به لطف اینترنت ئه. در واقع، به لطف اینترنت، کسب‌وکارهای زیادی راه‌اندازی شده‌اند که نیازی به محل کار هم ندارن و در واقع، محل کار شون در خانه‌ی شخصی شون هست. حالا من می‌خوام توی این نوشته، یه روش تضمینی رو برای کسب درآمد در خانه بهتون معرفی کنم؛ یعنی تولید محتوا.

اگر بخوایم که ریز بشیم، می‌شه چند روز درباه‌ی محتوا صحبت کرد؛ چون محتوا، مفهوم خیلی گسترده‌ای داره و فقط نوشتن مقاله نیست. ما انواع محتواها رو داریم؛ مانند:

 • محتوای متنی
 • محتوای تصویری
 • محتوای صوتی
 • محتوای ویدیویی

که شما می‌تونید در هر کدوم از این‌ها فعالیت داشته باشید و از طریق اون هم به درآمد خوبی برسید. فقط این نکته رو بدونید که محتوا، اصلی‌ترین نیاز کاربرهای اینترنت ئه؛ البته در گذشته هم همین بوده و در آینده هم همین جور خواهد بود. در واقع، اگر بخوایم زیربینانه‌تر بررسی کنیم، متوجه می‌شیم که بیش‌تر مردم از اینترنت برای به دست آوردن اطلاعات استفاده می‌کنن که خب، اطلاعات هم همون محتوا ئه. پس، در واقع، بیش‌تر کسب‌وکارهای اینترنتی، فقط محتوا هستن.

سایت‌های معروف و بزرگ، برای محتوا شون، گروه‌های چند نفره‌ای رو دارن که هر کدوم شون، مسئولیت یه بخش از کار رو دارن و اون تیم تولیدکننده‌ی محتوا هم یه مدیر حرفه‌ای داره که استراتژی محتوا و هدف‌ها رو تعیین می‌کنه؛ مانند سایت‌های مجله خبری یا سایت‌های سرگرمی که کار شون فقط تولید کردن محتوا ئه. شما می‌تونید جزیی از این گروه باشید که از راه دور و در خانه، کار اش رو انجام می‌ده.

همچنین، شما می‌تونید در هر زمینه‌ای که تخصص اش رو دارید یا بهش علاقه دارید، یه کسب‌وکار اینترنتی خانگی راه‌اندازی کنید و در اون زمینه، فقط تولید محتوا کنید. برای نمونه، شما می‌تونید در زمینه‌ی سالمندی و نیازهای سالمندها، محتوا تولید کنید. شما باید انقدر تولید محتوا کنید که سایت تون، به یه سایت مرجع تبدیل بشه تا بتونید ازش به روش‌های مختلف، کسب درآمد داشته باشید.

اگر در تولید محتوا، نظم داشته باشید، به مرور زمان، ورودی‌های سایت تون از گوگل افزایش پیدا می‌کنه و البته باید هدف تون هم همین باشه که از گوگل یا موتورهای جستجو، ورودی زیادی رو بگیرید. برای همین، هرگز نباید به فکر خرید جایگاه‌های تبلیغاتی در سایت‌های پربازدید باشید. بلکه شما باید خودتون در اون زمینه، به یه سایت پربازدید تبدیل بشید.

بعد از این که تونستید استاد تولید کردن محتوا در اون زمینه بشید و ترافیک خوبی رو به سایت تون جذب کردید، حالا دیگه وقت اش رسیده که از کار خانگی تون، درآمد کسب کنید. زمانی که شما، یه سایت پربازدید در یه زمینه‌ای دارید، دیگه راه‌های زیادی برای کسب درآمد پیش رو تون هست؛ مانند:

 • قرار دادن بنرهای تبلیغاتی دیگران
 • قرار دادن رپورتاژ آگهی دیگران
 • فروش کالاهای خودتون
 • فروش خدمت‌هایی که ارائه می‌دید
 • کسب درآمد از راه عضویت پولی در سایت تون
 • کسب درآمد از راه همکاری در فروش
 • و…

یکی از راه‌هایی که الان من پیشنهاد می‌کنم، همکاری در فروش ئه که توی نوشته‌ی مربوط به ایده‌ی کسب درآمد در منزل درباره اش توضیح داده‌ام. بنابراین، هم شما می‌تونید در خانه باشید و برای خودتون کار کنید و هم این که در خانه باشید و کسب‌وکار اینترنتی خانگی خودتون رو راه‌اندازی کنید. تصمیم با خود شماست.

5 از 2 امتیاز

نویسنده

 • شهاب الدین دهنوی
 • شک نکنید که من برای تک‌تک محتواهای کارنتا زمان می‌ذارم تا بتونم چیزهای درستی رو بهتون آموزش بدم؛ چون آموزش‌های سطحی و پراکنده، به درد هیچ کسی نمی‌خوره و آدم رو بیش‌تر گمراه می‌کنه. اگر شما هم محتواهای من رو دوست دارید و براتون مفید بوده، می‌تونید با انتخاب یکی از گزینه‌های زیر، من رو مهمان کنید:

دیدگاه و امتیاز تون رو بذارید

اگر می‌خواید که بعداً بتونید همه‌ی دیدگاه‌ها تون رو ببینید و پیگیری کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که اول، به حساب کاربری تون وارد بشید و بعد، کامنت و امتیاز بذارید. البته با این کار، یه کد تخفیف 20 درصدی رو هم برای اولین خرید تون دریافت می‌کنید.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>