0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

9 پیشنهاد کاربردی برای افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی

  • 1400/03/16
  • 0

کار کردن در خانه، همیشه برای برخی‌ها، آزاردهنده و خسته‌کننده می‌شه؛ چون اون‌ها به تمرکز در کسب‌وکار خانگی توجهی ندارن. در واقع، اون‌ها نمی‌دونن که باید چی کار کنن که بعد از مدتی، کارایی شون رو از دست ندن و بتونن به همه‌ی کارهای مهم شون برسن.

اگر شما هم یه کسب‌وکارهای اینترنتی خانگی دارید و یا مانند من (برای چندین سال) و خیلی‌های دیگه، دارید کسب‌وکار تون از منزل تون اداره می‌کنید و احساس می‌کنید که کارایی لازم رو ندارید، بهتون پیشنهاد می‌کنم که حتماً این نوشته رو تا پایان بخونید؛ چون من توی این نوشته از کارنتا بلاگ، می‌خوام چند پیشنهاد ساده (ولی کاربردی) رو بهتون بدم که واقعاً توی کارایی کسب‌وکار خانگی تون تاثیر زیادی می‌ذاره و باعث می‌شه که بعد از مدتی، از کار کردن در منزل، راضی باشید. البته قبل اش، بهتون پیشنهاد می‌کنم که نوشته‌ی مربوط به «ایده‌های پردرآمد کسب درآمد در منزل» رو بخونید.

برخی‌ها و شاید خیلی‌ها با کار کردن در منزل، مشکل دارن؛ چون می‌گن که توی خانه، هر چیزی ممکن ئه که حواس شون رو پرت کنه؛ از صدای تلویزیون گرفته تا صحبت کردن افراد خانه با هم. در واقع، خیلی‌ها (به ویژه فریلنسرها) هستن که به دلیل همین نداشتن تمرکز در مشاغل خانگی، هرگز کسب‌وکار خانگی شون رو آغاز نمی‌کنن و می‌گن که در خانه نمی‌شه کار کرد! برای همین، من می‌خوام که چند تا پیشنهاد رو بهتون بدم که باعث تمرکز در کسب‌وکار خانگی تون می‌شه و بهره‌وری و کارایی تون رو بالا می‌بره و شک نکنید که بعد چند روز، از خودتون و کار کردن تون، راضی می‌شید.

البته قبل اش باید دوباره بگم که لطفاً این نکته‌ها رو ساده نگیرید! باور کنید که هر کدام شون رو خودم تجربه کرده‌ام و می‌دونم که تاثیر زیادی دارن. هر سوال دیگه‌ای هم دارید، برای من، دیدگاه (کامنت) بذارید.

چند پیشنهاد کاربردی برای افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی

1- زمان کار کردن تون رو مشخص کنید؛ نه هر وقت که دلم خواست!

یکی از مزیت‌هایی که شما در کسب‌وکار خانگی دارید، این ئه که زمان در دست شماست؛ یعنی هر وقتی که دوست داشتید می‌تونید کار کنید؛ ولی خب، همین برتری، برخی‌ها رو گول می‌زنه و اون‌ها رو به اشتباه می‌اندازه؛ چون اون‌ها فکر می‌کنن که هر وقت دل شون خواست می‌تونن کار کنن؛ یعنی زمانی رو برای کا کردن شون در نظر نمی‌گیرن. برای نمونه، یه روز از ساعت 09:00 کار شون رو شروع می‌کنن و یه روز از ساعت 13:00. یه زمانی، در روز کار می‌کنن و یه زمانی در شب.

درست ئه که شما در کسب‌وکارهای خانگی و در کسب‌وکارهای اینترنتی، می‌تونید رئیس خودتون باشید؛ ولی این به معنی بی‌نظمی نیست. شما باید یه زمانی رو در روز، مشخص کنید که در اون زمان، فقط کار کنید؛ وگرنه این بی‌نظمی باعث می‌شه که شما بعد از مدتی، روحیه و انگیزه تون رو از دست بدید و کم‌کم کار رو سرسری می‌گیرید و اون حس کار کردن بهتون دست نمی‌ده و در نتیجه، کار رو رها می‌کنید.

همین بی‌نظمی و دیدگاه بد، باعث می‌شه که یه روز، 4 ساعت کار کنید و یه روز، بیش‌تر. همین می‌شه که شما در روز، نمی‌رسید که کارهای مهم تون رو انجام بدید و در نتیجه، کسب‌وکار تون آسیب می‌بینه و درآمد تون هم کم می‌شه. پس، حتماً پیشنهاد می‌کنم که یه زمانی در روز رو برای کار کردن تون در نظر بگیرید و به اون زمان، پایبند باشید.

مثلاً از ساعت 09:00 تا 13:00 کار کنید. از 13:00 تا 14:00 برای ناهار و استراحت و دوباره از ساعت 14:00 تا 18:00 کار کنید. این جوری، شما در روز، 8 ساعت کار می‌کنید که در 5 روز از هفته، می‌شه 40 ساعت، کار مفید. البته تعیین زمان کار، دست خودتون ئه. شما می‌تونید از ساعت 08:00 کار تون رو شروع کنید.

برخی‌ها هم هستن که دوست دارن شب‌ها کار کنن؛ ولی خب، من این رو پیشنهاد نمی‌دم. شاید چون خودم این رو دوست ندارم؛ ولی خب، دلیل‌های علمی زیاد هم هست که در روز باید کار کرد و در شب، باید استراحت کرد. حتی من توی یه مقاله‌ای هم خوندم که اگر می‌خواید روحیه تون رو از دست ندید (شاداب باشید) و دچار افسردگی نشید، باید صبح زود بیدار بشید. این موضوع رو خودم هم برای مدتی، تجربه کردم. واقعاً دیر بیدار شدن، آدم رو افسرده می‌کنه و دیگه اون وقت، کار براتون اهمیتی نداره؛ چه برسه به کارایی!

2- جایی رو برای کار تون در نظر بگیرید. تخت خواب نباشه!

این نکته رو همیشه یاد تون باشه که شما قرار ئه کار کنید؛ نه این که بازی و شوخی کنید؛ چون قرار ئه که شما از اون کار، پول دربیارید. پس، باید توی کار تون، جدی باشید. برای همین، یکی از کارهایی که باید بکنید، این ئه که جای کار کردن تون رو مشخص کنید؛ یعنی جایی باشه که وقتی در اون جا قرار گرفتید، این حس به شما دست بده که باید کار کنید؛ نه این که روی کاناپه لم بدید یا روی تخت خواب تون دراز بکشید.

منظور من از این که گفتم روی تخت خوب تون کار نکنید، این ئه که احساس کنید یه فرقی بین کار کردن و خوابیدن هست. شما می‌تونید همون اتاق خواب رو طوری طراحی کنید که کمی متفاوت از یه اتاق خواب باشه؛ یعنی توی چینش وسیله‌ها دقت کنید تا خودتون باور کنید که اون جا، محل کار شما ئه، نه فقط اتاق خواب تون. پیشنهاد می‌کنم که برای افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی تون، حتماً یه میز برای کار کردن تون داشته باشید.

3- برای کار تون برنامه داشته باشید؛ اون رو با کارهای دیگه قاطی نکنید.

همه‌ی ما، آدم هستیم و حتماً به سرگرمی، استراحت، خرید در فروشگاه، دیدوبازدید و… نیاز داریم؛ ولی خب، نکته‌ی مهم، این ئه که نباید اون رو با کار مون قاطی کنیم و این جور کارها نباید باعث بشن که ما در طول روز، به کارهای مهم مون نرسیم و کسب‌وکار خانگی مون آسیب ببینه. قرار نیست که ما چند دقیقه رو کار کنیم و بعد، چند دقیقه رو برای خرید بیرون بریم. این جوری، کار مون بی‌معنی می‌شه و همه چی با هم درهم می‌شه و در نتیجه، تمرکز در کسب‌وکار خانگی مون، به شدت کاهش پیدا می‌کنه.

بنابراین، پیشنهاد می‌کنم که برای کار کردن تون در خانه، برنامه‌ریزی داشته باشید و اون رو با کارهای دیگه تون قاطی نکنید. مثلاً اگر می‌خواید برای خرید، به فروشگاه برید، اون رو زمانی انجام بدید که زمان کاری شما نباشه (البته به جز موردهای ضروری). اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم و کارها رو با هم قاطی کنیم، شک نکنید که کار کردن در منزل براتون خیلی سخت می‌شه؛ چون کارها با هم تداخل خواهند داشت و شما همه‌ی تمرکز تون رو از دست می‌دید و کارایی تون به شدت پایین می‌آد.

البته هر کسی، شرایط زندگی متفاوتی داره که باید خودش براش برنامه‌ریزی کنه. مثلاً شاید کسی باشه که بچه‌ی کوچیک داره و باید در فلان روز، واکسن اش رو بزنه؛ یا این که شاید نیاز باشه که برای کارهای بانکی، در فلان روز به بانک برید. همه‌ی این‌ها برنامه‌ریزی می‌خواد که شما باید انجام بدید. پس، باید برنامه‌ریزی روزانه و ماهانه داشته باشید تا کارهای اصلی تون در روز رو انجام بدید.

4- به خانواده تون بفهمونید که شما دارید کار می‌کنید!

یکی از موردهایی که خیلی‌ها باهاش مشکل دارن، همین ئه که نمی‌تونن با خانواده شون کنار بیان؛ چون اون‌ها متوجه نیستن که اون‌ها دارن در خانه شون کار می‌کنید و نباید در زمان کاری شون، مزاحم شون بشن و ازشون هر درخواستی رو داشته باشن.

این مورد، یکی از اون مشکل‌هایی ئه که حتماً باید براش فکری کنید. البته من نمی‌دونم که شما چطور می‌خواید به خانواده تون بفهمونید؛ ولی باید اون‌ها متوجه باشن که توی اون زمان (به جز موردهای ضروری) شما رو برای هر کار بی‌موردی صدا نکنن. اون‌ها باید این رو درک کنن که شما دارید کار می‌کنید و انگار که در محل کار تون هستید و توی منزل نیستید! چون اگر این جور نباشه، هر چند دقیقه، حواس تون پرت می‌شه و شاید برای انجام یه کاری که ازتون خواسته شده، همه‌ی روز تون رو از دست بدید.

بنابراین، شما باید به هر روشی که شده، اون‌ها رو توجیه کنید که دارید کار می‌کنید و نباید هر کاری رو ازتون بخوان. در واقع، باید با نبودن شما در منزل در اون زمان، عادت کنن. یکی از کارهایی که می‌شه انجام داد، این ئه  که درب اتاق تون رو زمانی که دارید کار می‌کنید، قفل کنید تا در اون زمان، به سراغ تون نیان. ولی خب، شاید این کار هم خیلی کمک تون نکنه. به هر حال، این موردی هست که خود شما باید حل اش کنید. شاید اگر بفهمن که شما دارید از اون راه، واقعاً درآمد به دست می‌آرید، بیش‌تر رعایت کنید. به هر حال، تمرکز در کسب‌وکار خانگی، اهمیت زیادی داره.

من نمی‌دونم که شما می‌خواید چطور اون کار رو بکنید؛ چون شرایط زندگی و خانواده‌ی شما رو نمی‌دونم. ولی خب، این رو می‌دونم که باید به حال اش یه فکری بکنید. البته این موضوع، شاید برای کسانی که بچه دارن، سخت باشه؛ ولی خب، چیزی نیست که نشه حل اش کرد.

5- گوشی موبایل رو حتماً کنار بذارید!

یاد تون باشه که هر چیزی می‌تونه به سادگی حواس شما رو پرت کنه و زمان رو از شما بگیره. پس، اگر شما نتونید شرایط تون رو کنترل و اداره کنید، شرایط شما ئه که شما رو کنترل می‌کنه. یکی از اون موردهایی که باید کنترل کنید، گوشی همراه تون ئه. همه مون می‌دونیم که در روز، خیلی شده که با دیدن یه پیامک یا اعلان (Notification) از گوشی، حواس مون پرت شده و تازه بعد از چند دقیقه، دوباره کار مون رو ادامه داده‌ایم.

یه نکته رو یاد تون باشه که جلوگیری از پرت شدن حواس، فقط برای این نیست که وقت مون هدر نره؛ بلکه انرژی رو هم از مغز مون می‌گیره. پژوهش‌های علمی نشون می‌ده که اگر مغز ما در روز، درگیر چیزهای مختلفی بشه، باعث می‌شه که انرژی اش رو از دست بده و خسته بشه و در نتیجه، ما تمرکز مون رو از دست می‌دیم. بنابراین، این که ما همیشه حواس مون پرت بشه، نه تنها وقت مون رو از دست می‌دیم، بلکه مغز مون رو هم خسته می‌کنیم. پس، باید تا جایی که شدنی ئه، در هر زمان، روی یه کار، تمرکز کنیم و تمام اش کنیم.

بنابراین، اگر شما هم از اون کسانی هستید که گوشی موبایل تون، حواس تون رو پرت می‌کنه، حتماً از خودتون دور اش کنید یا این که اگر وسوسه نمی‌شید که دوباره اون رو دست تون بگیرید، اون رو روی حالت هواپیما (airplane)  بذارید تا هیچ اعلانی از شبکه‌های اجتماعی و… حواس شما رو پرت نکنه. باور کنید که عامل اصلی خیلی از حواس‌پرتی‌ها، همین گوشی موبایل ئه. خیلی وقت‌ها پیش اومده که وقتی می‌خواید یه چیزی رو مثلاً توی اینستاگرام چک کنید، مجبور می‌شید که چیزهای دیگه رو هم چک کنید و یه دفعه می‌بینید که 15 یا 20 دقیقه از زمان تون گذشته و از کار تون جا مانده‌اید.

علاوه بر این‌ها، شما باید بتونید تماس‌ها تون رو هم محدود کنید. یعنی مثلاً اگر قرار باشه کسی از مشتری‌ها تون با شما تماس بگیره، باید از قبل با شما هماهنگ کنه یا این که بدونه که چه زمانی باید تماس بگیره که شما پاسخ بدید. اگر هم قرار ئه که شما با مشتری‌ها تون و بقیه تماس بگیرید، باید براش یه زمانی رو در نظر داشته باشید (مثلاً بین ساعت 16:00 تا 18:00). پس، این طور نباشه که هر کس هر وقت که دل اش خواست بهتون زنگ بزنه و شما هم بشینید باهاش یه دل سیر، حرف بزنید. این طوری شما نمی‌تونید به کارهای اصلی تون در روز برسید.

6- همیشه نباید کار کرد؛ استراحت هم باید کرد!

یکی دیگه از موردهایی که بر خلاف فکر خیلی‌ها، باعث تمرکز در کسب‌وکار خانگی تون می‌شه، استراحت کردن ئه. اگر حواس تون باشه، من قبلاً گفتم که مغز ما، یکی از عامل‌های کارایی ما ئه؛ یعنی اگر مغز ما خسته باشه، نه انرژی داریم و نه تمرکز. برای همین ئه که باید هر چند دقیقه یک بار، استراحت کنیم. مثلاً از پشت میز مون بلند بشیم و چند تا حرکت کششی انجام بدیم و یه چیزی بخوریم تا کمی هم مغز ما استراحت کنه. کار کردن زیاد، باعث می‌شه که مغز مون داغ کنه!

پس، نباید این جور باشه که همیشه کار کنیم؛ بلکه استراحت هم، برای کار، لازم ئه. البته باید حساب وقت استراحت مون رو هم داشته باشیم و این طور نباشه که چند دقیقه کار کنیم و چند ساعت استراحت! اون چیزی که استاندارد ئه، این ئه که بعد از هر 45 دقیقه، 15 دقیقه استراحت کنیم؛ ولی خب، خود من، هر یک و نیم ساعت، نیم ساعت رو استراحت می‌کنم. شما می‌تونید توی همون زمان استراحت تون، گوشی تون رو هم بررسی کنید.

یه زمان‌هایی هست که برای تمرکز در کسب‌وکار خانگی، نباید کارهایی رو انجام بدیم؛ ولی یه زمان‌هایی هست که باید کارهایی رو انجام بدیم تا بتونیم تمرکز داشته باشیم؛ استراحت کردن درست، یکی از اون‌هایی ئه که باید بکنیم؛ وگرنه کار زیاد، باعث می‌شه که از کار مون زده بشیم. خیلی حواس تون به این مسئله باشه.

گاهی من توی مشاوره‌ها ام، متوجه می‌شم که اون فرد، چون تنها ئه و می‌خواد کسب‌وکار خودش رو راه‌اندازی کنه، پس می‌خواد که به جای چند نفر کار کنه. برای همین، مجبور می‌شه که بیش‌تر کار کنه و از زمان استراحت اش بزنه. یعنی اون یه نفر، می‌خواد که در روز به جای 5 نفر کار کنه. خب، حتماً این کار اشتباه ئه.

اگر شرایط ما هم این جوری ئه، باید کار مون رو ساده کنیم و نباید سعی کنیم که یک نفره، یه کسب‌وکار بزرگ رو راه‌اندازی کنیم. در برنامه‌ریزی‌ها مون، ما باید توانایی‌های خودمون رو هم ببینیم. پس، در ابتدای کار، نباید هی به کسب‌وکار مون، شاخه بدیم. بلکه باید یک یا دو شاخه از کار رو شروع کنیم و بعد که بهمون جواب داد، به کمک دیگران، شاخه‌های جدیدی رو بهش اضافه کنیم.

چند پیشنهاد کاربردی برای افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی

7- اگر به اندازه‌ی کافی نخوابید، همیشه خسته‌اید.

خواب، چی کار می‌کنه؟ خواب باعث می‌شه که بدن، دوباره انرژی لازم رو به دست بیاره. انگار ما خودمون رو به برق می‌زنیم که شارژ بشیم. پس، اگر به اندازه‌ی کافی نخوابیم، سر حال از خواب بیدار نمی‌شیم و این یعنی تمرکز پایین و کارایی پایین‌تر. پس، من پیشنهاد می‌کنم که حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز رو بخوابید (یه زمان استاندارد). مثلاً ساعت 12 شب بخوابید و ساعت 08:00 صبح بیدار بشید.

البته بدن هر کسی با هر کس دیگه فرق داره و نباید خودمون همیشه با دیگران مقایسه کنیم. برخی‌ها هستن که باید 9 ساعت بخوان و بعضی‌ها هم 7 ساعت، براشون کافی ئه. البته این رو هم در نظر بگیرید که خواب زیاد هم باعث کسل شدن و افسردگی می‌شه. نباید زیاد و نباید کم خوابید.

گاهی من کسانی رو می‌بینم که به خواب کم، افتخار می‌کنن! فقط یاد تون باشه که ما آدم‌ها با هم فرق داریم و یه عده هم هستن که برای تعریف از خودشون، دروغ هم می‌گن. یعنی شاید اون فرد، خواب بیش‌تری داره؛ ولی با کم‌تر گفتن ساعت خواب اش، به شما استرس می‌ده.

یه مدتی بود که من به پیشنهاد یکی از دوست‌ها، صبح زود بیدار می‌شدم و ورزش می‌کردم؛ یعنی ساعت 12 شب می‌خوابیدم و ساعت 06:00 صبح بیدار می‌شدم و می‌رفتم ورزش و ساعت 07:00 می‌رسیدم خونه و بعد از خوردن صبحانه، از ساعت 08:00 کار ام رو شروع می‌کردم؛ ولی خب، خیلی خسته می‌شدم. یعنی مجبور می‌شدم که وسط کار، یه چرت بزنم تا بتونم کار ام رو ادامه بدم. این روش برای من، جواب نداد و من ورزش کردن رو به بعد از ظهر و بعد از کار کردن، انتقال دادم. شما هم باید روش خودتون رو پیدا کنید؛ ولی حتماً به اندازه‌ی کافی بخوابید.

8- لطف کنید و لباس خیلی راحت نپوشید!

شاید شما این مورد رو مسخره بدونید؛ ولی باور کنید که روی افزایش تمرکز در کسب‌وکار خانگی تون تاثیر داره؛ چون پوشیدن لباس راحتی، این حس رو بهتون نمی‌ده که باید فقط کار کنید. البته من نمی‌گم که حتماً باید کت و شلوار پوشید؛ ولی دیگه نباید با شلوارک هم بود. حداقل یه پیراهن یا تیشرت و شلوار پارچه‌ای راحت و یه صندل بپوشید که این انگیزه رو بهتون بده که توی محل کار تون هستید و دارید کار تون رو انجام می‌دید؛ وگرنه، احساس می‌کنید که توی خانه و در حال استراحت هستید و چند دقیقه‌ی بعد، خودتون رو روی تخت خواب می‌بینید.

یکی از حداقل‌ترین کارهایی که می‌تونید انجام بدید، این ئه که با اون لباسی که می‌خوابید و با اون لباس راحتی که توی خونه هستید، اون رو نپوشید. این که شما در خانه کار می‌کنید، دلیل نمی‌شه که باید لباس راحتی بپوشید. لباس مناسب تون رو بپوشید و پشت میز تون بشینید.

9- هرگز ورزش کردن رو فراموش نکنید.

شاید حالا شما هم مانند من، یه فرد جوان هستید و درد خاصی رو از بدن تون احساس نکنید؛ ولی نباید یاد مون باشه که قرار نیست همیشه همه چیز به این شکل بمونه و همیشه ما جوان و سالم بمونیم. اگر ما سالم نباشیم و دردی رو داشته باشیم، دیگه تمرکز کردن، بی‌معنی می‌شه. پس، باید خیلی مراقب بدن مون باشیم تا بتونیم تمرکز در کسب‌وکار خانگی مون رو برقرار کنیم.

متاسفانه بیش‌تر افرادی که کارهای پشت میزی انجام می‌دن، کم‌تر تحرک دارن و کم‌تر هم به ورزش کردن اهمیت می‌دن؛ ولی خب، نمی‌دونن که در آینده، با چه مشکل‌هایی روبرو می‌شن. درد زانو و درد کمر و درد گردن، از شایع‌ترین بیماری‌هایی هست که افراد کم‌تحرک بهشون دچار می‌شن. بنابراین، ورزش کردن، از آسیب‌های شدید جلوگیری می‌کنه. البته نیازی هم به انجام ورزش‌های سنگین نیست؛ ورزش‌هایی هم هستن که می‌شه در محیط باز یا در خانه انجام داد (مانند ورزش‌های کششی). البته قبول دارم که ورزش گروهی، چیز دیگه‌ای ئه. پس، هر طور شده براش برنامه‌ریزی کنید.

سخن پایانی

همه‌ی این موردها، نکته‌هایی بودن که باعث می‌شن ما بتونیم تمرکز در کسب‌وکار خانگی مون رو برقرار کنیم. من، تک‌تک شون رو تجربه کرده‌ام. برای همین، شاید در توضیح بعضی از اون‌ها، خاطره‌های خودم رو هم گفتم. به شدت تاکید می‌کنم به تک‌تک شون توجه کنید و خیلی ممنون که تا این جا با من همراه شدید. اگر در این باره، سوالی دارید، حتماً برام کامنت (دیدگاه) بذارید.

5 از 2 امتیاز

نویسنده

  • شهاب الدین دهنوی
  • شک نکنید که من برای تک‌تک محتواهای کارنتا زمان می‌ذارم تا بتونم چیزهای درستی رو بهتون آموزش بدم؛ چون آموزش‌های سطحی و پراکنده، به درد هیچ کسی نمی‌خوره و آدم رو بیش‌تر گمراه می‌کنه. اگر شما هم محتواهای من رو دوست دارید و براتون مفید بوده، می‌تونید با انتخاب یکی از گزینه‌های زیر، من رو مهمان کنید:

دیدگاه و امتیاز تون رو بذارید

اگر می‌خواید که بعداً بتونید همه‌ی دیدگاه‌ها تون رو ببینید و پیگیری کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که اول، به حساب کاربری تون وارد بشید و بعد، کامنت و امتیاز بذارید. البته با این کار، یه کد تخفیف 20 درصدی رو هم برای اولین خرید تون دریافت می‌کنید.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>