0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

  • ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
  • ۰

«شکست، مقدمه ی پیروزی ئه»، دقیقاً یعنی چی؟

به نظر من، از این جمله، دو تا برداشت می شه کرد. بعضی ها فکر می کنن که اگر کاری رو شروع کردن و تا یه جایی هم انجام اش دادن، وقتی که به اولین مشکل بزرگ شون برخوردن، پس، دیگه اون ها، یه شکست خورده و بازنده اند و اون ها باید کار رو رها کنن و برن سراغ یه کار دیگه. بعضی ها از اون جمله [یعنی شکست، مقدمه ی موفقیت ئه]، این برداشت رو دارن.

یعنی مثلا اگر ما تبلیغات کردیم و ازش جواب خوبی رو برای فروش مون نگرفتیم، یعنی دیگه هیچ تبلیغی نکنیم؟ یعنی اگر ما تولید محتوا و محتواسازی کردیم و بازخورد خوبی نگرفتیم [یعنی بازدید خوبی رو از گوگل نگرفتیم]، یعنی دیگه نباید تولید محتوا و محتواسازی کنیم؟ خب، نه. یعنی باید بیایم از اون شکست مون، یه درسی بگیریم و یه جور دیگه انجام بدیم و با یه روش دیگه، اون کار رو انجام بدیم؛ ولی هیچ وقت، ما کار رو ول نمی کنیم و هنوز باید برای اون کار، تلاش کنیم. معنی درست اون جمله [شکست، مقدمه ی موفقیت ئه] این ئه.

ببینید! خیلی ها این جوری تصور می کنن که شکست نباید باشه! یعنی اگر ما کاری رو شروع می کنیم، به اولین شکستی که بر می خوریم، دیگه خودمون بازنده بدونیم و کار رو رها کنیم. اون هایی که این جوری فکر می کنن، تجربه ی زیادی از کار ندارن. یا این که شاید به عنوان یه کارآفرین، تجربه ی کار ندارن. چون هر کاری، پر از مشکل های کوچیک و بزرگ ئه. پر از شکست های کوچیک و بزرگی ئه که شاید ما هر چند روز، یه بار، بخوریم. چرا؟ چون همون شکست ها باعث می شه که ما کیفیت کار مون رو بالا ببریم.

مثلا توی همون مثال تبلیغات، اگر ما با یه روشی انجام اش دادیم که جواب نداد، پس ما باید روش مون رو عوض کنیم. بنابراین، اون، برای ما یه شکست بوده؛ حالا چه کوچیک و چه بزرگ. برای همین ئه که می گن، شکست، مقدمه ی پیروزی ئه. البته شکست هم جزئی از کار ئه. برای شرکت های بزرگ دنیا هم این اتفاق می افته. هیچ وقت نباید این جوری فکر کنیم که اگر ما یه کار کوچیک یه نفره یا دو نفره رو داریم، پس، شکست ها، برای ما ست؛ ولی برای اون شرکت های بزرگ چند ملیتی، شکستی اتفاق نمی افته. شکست، برای هر کسب و کاری هست؛ حالا چه بزرگ و چه کوچیک.

اگر بخوایم یه مثال بزنیم، حتما گوگل پلاس، مثال خوبی ئه. به نظر شما، گوگل، چند میلیون یا چند میلیارد برای گوگل پلاس هزینه کرد؟ خب، چی شد؟ مردم به گوگل پلاس، رغبتی نشون ندادن و هنوز از فیس بوک استفاده می کنن و برای همین، گوگل هم مجبور شد که گوگل پلاس رو بذاره کنار. ولی اگر گوگل، برای گوگل پلاس، شکست خورد، دیگه این جوری نشد که کلا کار اش رو کنار بذاره و خودش رو یه شکست خورده و بازنده بدونه.

شاید با خودتون بگید که خب اون، گوگل ئه و و خیلی بزرگ ئه و خیلی پول داره. آره خب، اتفاقاً چون بزرگ ئه، شکست ها اش هم بزرگ ئه و اگر ما کوچیک ایم، شکست ها مون هم کوچیک ئه. به هر حال، هر کسب و کاری، شکست های خودش رو داره و مهم، این ئه که ما چطور، با اون شکست، برخورد کنیم؟! پس، شکست، جزئی از یه کسب و کار ئه ولی مهم، این ئه که اگر شکست خوردیم، خودمون رو بازنده ندونیم و هنوز کار رو ادامه بدیم؛ با یه مسیر دیگه و به یه روش دیگه. این، یعنی معنی درست «شکست، مقدمه ی پیروزی ئه».

دوره‌های کارنتـا رو دیدید؟

دوره‌هایی که یه موضوع رو از صفر تا صد، بهتون آموزش می‌دن!

دوره‌های کارنتـا

مشاوره کاملاً رایگان

دیدگاه و امتیاز تون رو بذارید

متاسف ام که این رو می‌گم؛ ولی شما الان نمی‌تونید کامنت و امتیاز بذارید. برای این کار، اول باید به حساب کاربری تون، وارد بشید و برای وارد شدن، باید یه بار، توی سایت، ثبت‌نام کنید.