0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

شهاب‌الدین دهنوی

به جرئت می‌تونم بگم که من به عنوان یه مدرس، هیچ کاری مهم‌تر از فیلتر کردن و صافی کردن اطلاعات ندارم تا بتونم اطلاعاتی رو بهتون ارائه بدم که واقعاً برای کسب‌وکار اینترنتی تون به درد تون بخوره. برای همین، تلاش شده که بهترین اطلاعات رو براتون گردآوری کنیم.

من، خوب شروع می‌کنم؛ ولی انگیزه ام رو از دست می‌دم. چطور همیشه انگیزه داشته باشم؟

  • 1401/01/24

فکر می‌کنم که بدون استثناء، همه‌ی آدم‌ها از روزی که خودشون رو می‌شناسن و می‌خوان کاری رو آغاز کنن و انجام بدن، بعد از مدتی به بی‌انگیزگی می‌رسن! بنابراین، همه‌ی آدم‌ها، چه کسانی که موفق هستن و چه کسانی که موفق نیستن، خیلی خوب بی‌انگیزه بودن رو می‌شناسن. پس، از همین ابتدا باید خیال مون راحت باشه که اگر بی‌انگیزه هستیم، یه درد بدون درمان نیست و خیلی‌ها در طول زندگی شون به اون، دچار می‌شن. حالا توی این پرسش می‌خوام که یه روشی رو بهتون بگم که انگیزه تون رو بتونید حفظ کنید.

شهاب‌الدین دهنوی

چه اون زمانی که به صورت حضوری آموزش می‌دادم و چه حالا که به روش دیگه‌ای دارم آموزش و مشاوره می‌دم، همیشه یکی از بیش‌ترین پرسش‌هایی که مطرح می‌شد، درباره‌ی انگیزه بود. می‌تونم بگم که همه‌ی اون کسانی که این سوال رو می‌پرسیدن، به دنبال یه چیزی مانند قرص یا آمپول بودن که اون رو یک یا دو بار استفاده کنن و دیگه تا آخر زندگی شون انگیزه شون رو از دست ندن. در حالی که چنین چیزی وجود نداره!

برای همین، اگر شما هم می‌خواید که دیگه کم‌تر انگیزه تون رو از دست بدید، راهکار اش اینه که بیش‌تر روی خودتون کار کنید و هیچ درمانی در بیرون از خودتون نیست. حالا من می‌خوام یه روشی رو بهتون بگم که برای خودم جواب داده و به احتمال زیاد برای شما هم جواب می‌ده.

بعد از چند سال که کار کردن من گذشت و با آدم‌های حرفه‌ای در ارتباط بودم، من فهمیدم که که آدم‌های حرفه‌ای مانند ما فکر می‌کنن و واقعاً به این درک رسیدم که آدم‌های حرفه‌ای نیازی به انگیزه ندارن؛ بلکه طبق برنامه‌ی روزانه‌ای که دارن، کارها شون رو انجام می‌دن. همین باور رو یه نقاش معروف به نام چاک کلوز هم داره. اون هم اعتقادی به انگیزه نداره و می‌گه که انگیزه برای آدم‌های مبتدی ئه؛ وگرنه آدم‌های حرفه‌ای برای انجام کارها شون به انگیزه ندارن. در واقع، انجام دادن کارها هیچ ربطی به انگیزه نداره و اون‌ها همون موقع بلند می‌شن و کار شون رو انجام می‌دن.

البته نمی‌شه بی‌انگیزه بودن رو هم انکار کرد؛ چون برای همه مون پیش اومده که انگیزه و حوصله نداشته باشیم. هدف من از این حرف‌ها اینه که باید بیش‌تر روی خودمون کار کنیم و برای انجام کارهایی که باید انجام بدیم، دنبال انگیزه نگردیم. همون زمان بلند بشیم و کارها رو انجام بدیم. آدم‌های حرفه‌ای در اوج بی‌انگیزگی هم بلند می‌شن و کارها رو انجام می‌دن.

قانون دو دقیقه‌ای دیوید آلن

البته همیشه سخت‌ترین بخش انجام یه کار، شروع کردن اون ئه. اگر شما کاری رو شروع کنید، می‌تونید اون رو تمام کنید. برای همین، بهترین پیشنهادی که می‌تونم بهتون بدم، اینه که در اوج بی‌انگیزگی هم بلند بشید و اون کار رو آغاز کنید. شما می‌تونید از قانون دو دقیقه‌ای دیوید آلن استفاده کنید. طبق این قانون، شما فقط باید دو دقیقه از اون کار رو انجام بدید تا بتونید کار رو دست تون بگیرید و اون رو تمام کنید.

هر زمانی که انگیزه کافی برای انجام اون کار نداشتید، حتی اگر دو سه ساعت زمان‌بر بود، فقط کافی ئه که دو دقیقه از اون کار رو انجام بدید. برای نمونه، اگر شما می‌خواید که یه مقاله‌ی دو تا سه هزار کلمه‌ای رو بنویسید که چند ساعت زمان می‌بره، تنها کاری که شما باید انجام بدید، اینه که نرم‌افزار ورد (Microsoft Word) رو باز کنید و چند خط درباره‌ی اون بنویسید. طبق این قانون وقتی که دو دقیقه از یه کاری رو انجام می‌دید و اون کار رو شروع می‌کنید، انگیزه تون برای انجام اون کار بیش‌تر می‌شه و اون کار رو به پایان می‌رسونید. من خودم همیشه از این قانون استفاده می‌کنم و نتیجه‌ی خوبی بهم داده. پس هر وقت انگیزه انجام کاری رو نداشتید، فقط دو دقیقه از اون کار رو انجام بدید.

یک فاجعه به نام «کمال‌گرایی در کسب‌وکار اینترنتی»!

تا این جا، هر چیزی که ما گفتیم، درباره‌ی انجام دادن کارهای معمول روزانه بود که نداشتن انگیزه باعث می‌شه اون‌ها رو انجام ندیم؛ ولی خب، بعضی وقت‌ها هست که می‌خوایم یه کسب‌وکاری رو آغاز کنیم و بعد از چند ماه هنوز نتونسته‌ایم اون رو راه‌اندازی کنیم. اگر شما هم این شرایط رو دارید، پیشنهاد می‌کنم که این نوشته رو بخونید که به طور کامل درباره‌ی یکی از مهم‌ترین دلیل‌ها برای شروع نکردن کسب‌وکار توضیح داده؛ یعنی کمال‌گرایی.

پرسش‌های خودتون رو درباره‌ی این موضوع یا هر موضوع دیگه‌ای، در بخش دیدگاه‌های پایین همین صفحه بپرسید. به تک‌تک شون پاسخ می‌دم.

دیدگاه و امتیاز تون رو بذارید

اگر می‌خواید که بعداً بتونید همه‌ی دیدگاه‌ها تون رو ببینید و پیگیری کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم که اول، به حساب کاربری تون وارد بشید و بعد، کامنت و امتیاز بذارید. البته با این کار، یه کد تخفیف 20 درصدی رو هم برای اولین خرید تون دریافت می‌کنید.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>