0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

  • ۱۳۹۸/۰۶/۰۱
  • ۰
  • 707

راهنمای کلاس آنلاین برای شاگردها

توی این نوشته، می خوام که بصورت گام به گام، امکانات کلاس های آنلاین کارنتا رو به شما شاگردهای عزیز توضیح بدم. اولین قدم این ئه که مرورگر گوگل کروم و یا فایرفاکس رو باز کنید (پیشنهاد ما گوگل کروم هستش که در این نوشته توضیح داده شده) و به حساب کاربری تون در کارنتا وارد بشید. بعد، در حساب کاربری تون، به سراغ خرید ها تون برید و در آموزش های آنلاین، روی دکمه «ورود به کلاس» کلیک کنید تا وارد کلاس آنلاین مد نظر تون بشید. البته اگه برای ورود به کلاس، به رمز و نام کاربری نیاز باشه، در همون بخش، به شما نمایش داده می شه. بعد از ورود به کلاس آنلاین، با فضای زیر روبرو می شید که در واقع، فضای کلاس های آنلاین کارنتا هستش:

برای خروج از کلاس هم، کافی ئه که روی منوی سمت راست از بالا، کلیک کنیم و گزینه «خروج» را انتخاب کنیم.

اما کلاس آنلاین کارنتا، در عین سادگی، امکانات بسیار خوبی داره که در تصویر زیر اون ها رو شماره گذاری کردیم که در ادامه، تک تک اون ها رو توضیح می دیم:

قسمت شماره ۱:

در این قسمت که با فعال کردن وبکم توسط استاد، ظاهر می شه، شما می تونید که تصویر زنده استاد رو ببینید.

قسمت شماره ۲:

در این قسمت می تونید نام و تعداد همکلاسی های خودتون رو ببینید.

قسمت شماره ۳:

در این قسمت می تونید با استاد تون و یا همکلاسی های دیگه، ارتباط پیامی داشته باشید و سوال تون رو بپرسید و یا به موضوعی اشاره کنید.

قسمت شماره ۴:

در این قسمت، می تونید مطالب استاد رو ببینید که می تونه اسلایدها یا تصاویر کتاب درسی باشه. همچنین، در این قسمت، استاد می تونه که از وایت برد استفاده کنه و برای شاگردهای خودش، چیزی رو با قلم الکترونیکی خودش بنویسه.

قسمت شماره ۵:

با کلیک کردن روی آیکون بلندگو، خط سبز رنگی زیر اون ظاهر می شه و یعنی این که صدای کلاس که می تونه صدای معلم و یا همکلاسی های تون باشه، داره پخش می شه و شما می تونید اون رو بشنوید.

قسمت شماره ۶:

این قسمت که برای آپلود فایل و پخش آن در کلاس استفاده می شه، برای زمانی هستش که استاد، اجازه پخش شدن فایل های شما در کلاس رو می ده. مثلا برای زمانی که باید در کلاس، مطلبی رو ارائه بدید، از این بخش استفاده می کنید که به سادگی می تونید فایل های pdf و تصاویر خودتون رو آپلود کرده و اون ها رو نمایش بدید. البته دقت داشته باشید که فایل های پاورپوینت رو باید در ابتدا به pdf تبدیل کنید و بعد، اون رو آپلود کنید و نمایش بدید. با کلیک روی آیکون شماره ۶، قسمت زیر برای آپلود فایل ظاهر می شه که در اون، به زبانه «آپلود فایل» و رفته و نوع فایل خودتون رو برای آپلود انتخاب می کنید.

بعد و برای نمایش فایل آپلود شده، به زبانه «لیست فایل ها» رفته و فایل آپلود شده خودتون رو انتخاب می کنید و در نهایت، دکمه «پخش» رو می زنید تا فایل شما در قسمت شماره ۴ نمایش داده بشه:

قسمت شماره ۷:

این آیکون برای زمانی استفاده می شه که شما از استاد خودتون سوالی داشته باشید. در واقع، علاوه بر قسمت چت، از طریق این آیکون هم می تونید داشتن سوال تون رو به استاد خود اعلام کنید. با زدن این آیکون، یعنی این که شما سوال دارید و یعنی این که در کلاس، دست تون رو بالا برده اید. در این صورت، استاد می تونه میکروفون و یا وبکم شما رو فعال کنه تا شما بتونید در کلاس صحبت کنید و یا تصویر زنده شما هم در کلاس، پخش بشه و اگه مطلبی دارید، بیان کنید. اما با فعال کردن وبکم چند تا شاگردها، امکان داره که سرعت کلاس، کند بشه (به دلیل سرعت اینترنت). وقتی که شما روی آیکون دست، کلیک می کنید، زیر آیکون، خط سبزی ظاهر می شه و همچنین، در قسمت شماره ۲ و در روبروی نام شما، علامت دست ظاهر می شه تا استاد، بدونه که شما سوال دارید:

بعد از این که استاد، درخواست فعال شدن میکروفون شما رو داد، پیام زیر رو در کلاس دریافت می کنید که باید روی گزینه «بله» کلیک کنید تا ابزار میکروفون به امکانات بالای کلاس شما اضافه بشه که اگه زیر آیکون میکروفون سبز باشه، یعنی میکروفون شما فعال هستش و شما می تونید در کلاس صبحت کنید (البته اگه میکروفون رایانه شما، مشکلی نداشته باشه). بعد از فعالسازی میکروفون، علامت میکروفون جلوی نام شما در قسمت شماره ۲ کلاس نیز ظاهر می شه.

همچنین، از اونجایی که کلاس در محیط مرورگر باز شده، برای فعال شدن کامل میکروفون، باید اجازه استفاده از میکروفون رو به مرورگر خود نیز بدید. بنابراین، وقتی که روی آیکون میکروفون، کلیک می کنید، پیامی از طرف مرورگر به شکل زیر ظاهر می شه که از شما تایید رو می خواد و شما باید روی گزینه «Allow» کلیک کنید:

البته برای ارتباط صوتی بهتر، پیشنهاد می شه که از یه هندزفری خوب و یا یه هدست استفاده کنید و کیفیت ارتباط تصویری شما، به سرعت اینترنت شما و کیفیت دوربین دستگاه شما بستگی داره.

فعال کردن وبکم نیز دقیقا مانند میکروفون ئه و تفاوت چندانی نداره که بعد از فعال شدن، آیکون ها به شکل زیر می شن و تصویر زنده شما هم در قسمت شماره ۱ و در کنار تصویر استاد، نمایش داده می شه:

اما نکته آخر:

برای این که بدونید اجازه ی دسترسی مرورگر به چه ابزارهایی رو داده اید، بر روی بخش «secure» مرورگر خود کلیک کنید تا پنجره ای به صورت زیر ظاهر بشه. اگه قبل از این، اجازه فعال شدن میکروفون رو به مرورگر نداده باشید، در این بخش می تونید اون رو تغییر بدید:

گاهی نیاز می شه که فایلی رو از خود استاد دریافت کنید (مثلا فایل مطالب درسی رو از استاد بگیرید)، برای همین، در ابتدا باید استاد، فایل خودش رو در کلاس آپلود کنه و شما بر روی آیکون مربوطه در بالای کلاس، کلیک می کنید تا پنجره ای باز بشه و در سربرگ «لیست فایل ها»، اون فایل آپلود شده رو انتخاب می کنید و بعد، روی دکمه «دانلود» کلیک می کنید تا دانلود بشه:

همچنین، شما هم می تونید در همون پنجره و در سربرگ «آپلود فایل»، فایل کم حجم خودتون رو آپلود کنید تا استاد و یا همکلاسی ها تون، از اون استفاده کنن. البته باید بعد از آپلود اون، اون رو در سربرگ «لیست فایل ها» انتخاب و ویرایش کنید و تیک «قابل دانلود» رو بزنید: