0

برای استفاده بهتر از سایت، به حساب تون وارد بشید

مشکلات احتمالی در کلاس های آنـلاین

1- وقتی نمی تونید وارد کلاس بشید

هنگامی که نمی تونید به اتاق وارد بشید، احتمالا یکی از مشکلات زیر برای شما پیش اومده.

۱. لینک اتاق، خطا داره. این مشکل ممکن ئه به دلیل استفاده از ایمیل در نام کاربری باشه. همچنین ممکن ئه لینک رو بصورت ناقص در قسمت آدرس مرورگر تون وارد کرده باشید.

۲. اگر شاگرد هستید، ابتدا باید استاد (که نقش اپراتور رو داره) وارد کلاس بشه و سپس شما وارد بشید. برای همین، با خطای زیر روبرو می شید که یعنی باید صبر کنید تا ابتدا، استاد، وارد کلاس بشه.

۳. ممکن ئه که حساب کاربری شما، توسط برگزار کننده، غیر فعال شده باشه. بنابراین، باید با پشتیبانی، ارتباط بگیرید.

۴. ممکن ئه که دسترسی شما به اتاق کلاس، مسدود شده باشه. این کار، می تونه توسط استاد و یا توسط پشتیبانی (حتی به اشتباه) صورت بگیره. لطفا در این صورت، با پشتیبانی در ارتباط باشید.

۵. ممکن ئه که شناسه کاربری و یا گذرواژه تون رو اشتباه و یا ناقص وارد کرده باشید و یا شاید که هنوز، چنین حساب کاربری تون توسط پشتیبانی، تعریف نشده باشه.

2- وقتی که میکروفون تون وصل نمی شه و یا به درستی کار نمی کنه!

برای تست میکروفون تون، در محیط کلاس، طبق راهنمایی زیر، میکروفون تون رو تست کنید. دقت داشته باشید که اگر برای اولین بار هستش که به این سایت می رید، مرورگر اجازه دسترسی به میکروفون شما رو از شما می خواد که در این صورت، شما باید گزینه Allow رو بزنید. اگر میکروفون شما فعال باشه (درایورهای اون روی سیستم شما نصب باشه) و نقص فیزیکی نداشته باشه، صفحه زیر به شکل ارتعاش های صدا (طبق تصویر مشخص شده) در می آد.

1-2- اگر میکروفون در تست، به درستی کار کرد:

لطفا بعد از کارکرد صحیح میکروفون، در محیط کلاس، بر روی دکمه Secure که قبل از آدرس سایت قرار داده شده کلیک کنید و دسترسی مرورگر به میکروفون رو طبق تصویر زیر، در اتاق بررسی کنید. هر دو گزینه میکروفون و وبکم باید در وضعیت Allow باشن.

همچنین توجه داشته باشید که بعد از بررسی نکته های ذکر شده، تنظیمات میکروفون رو در کلاس بررسی کنید و میکروفون صحیح رو انتخاب کنید.

2-2- اگر میکروفون در تست، به درستی کار نکرد:

در این صورت باید تنظیمات میکروفون در ویندوز رو چک کنید.

۱. برروی آیکون بلندگو (Speaker) کیک راست کرده و گزینه Recording devices رو انتخاب کنید.

در پنجره باز شده فهرستی از دستگاه‌های ارسال صدا رو می بینید. با ایجاد صدا و صحبت کردن، می بینید که نوار سبز رنگی در یکی از این دستگاه‌ها نوسان ایجاد می‌کنه. این یعنی که اون دستگاه فعال ئه. در صورتی که مشاهده کردید نوار سبز رنگ در حال نوسان بود، یعنی میکروفون شما به درستی پیکربندی شده. روی دستگاه فعال مورد نظر تون کلیک کنید تا انتخاب بشه. بعد، مطابق تصویر زیر دکمه “Set Default” رو انتخاب کنید. در نهایت، روی دکمه “Ok” کلیک کنید.

۲. برای استفاده از میکروفون در ویندوز ۱۰ باید در ابتدا، اون رو فعال کرده باشید. برای همین، به قسمت تنظیمات ویندوز (با استفاده از دکمه های ترکیبی Win+I ) برید. حالا به قسمت Privacy یا حریم خصوصی برید. در منوی سمت چپ گزینه ای به نام Microphone می بینید که باید روی اون کلیک کنید. حالا شما باید اجازه بدید تا ویندوز و برنامه ها بتونن از میکروفون استفاده کنن.

۳. دلیل دیگه برای مشکل کار نکردن میکروفون، ممکن ئه mute کردن اون و یا حجم صدای بسیار کم باشه. برای رفع این مشکل در ویندوز ۷ روی آیکون اسپیکر در گوشه پایین سمت راست دسکتاپ راست کلیک کنید تا منوی تنظیمات به شما نمایش داده بشه. در بین گزینه های موجود بر روی Recording Devices کلیک کنید تا تنظیمات مدیریت ضبط صدا نشون داده بشه (در ویندوز ۸ و ۱۰ هم می تونید با ورود به Control Panel و انتخاب گزینه Sound به تنظیمات صدا دسترسی داشته باشید).

بعد، در پنجره باز شده بر روی زبانه Recording مثل روش قبل کلیک کنید. حالا میکروفون پیش فرض تون رو انتخاب کنید و بر روی دکمه Properties کلیک کنید. حالا به تب Levels برید. اگر صدای میکروفون قطع شده باشه، آیکون اون رو می بینید. در این صورت نسبت به فعال کردن اون اقدام کنید و همچنین چک کنید که میزان حجم صدا روی ۵۰ درصد یا بالاتر تنظیم شده باشه.

بعد از انجام این کار، در پنجره ای تنظیمات، بر روی تب Enhancements برید. بعد، Disable All Sound Effects رو بزنید و برای تکمیل تنظیمات روی OK کلیک کنید تا افکت های روی صدا هم حذف بشن. بعد، میکروفون تون رو تست کنید.

۴. حل مشکل از کار افتادن میکروفون لپ تاپ و... با حذف و نصب مجدد درایور صدا

اگر هم درایور های صدا دستگاه شما آپدیت ئه اما باز هم میکروفون کار نمی کنه، بهتر ئه برای مشکل از کار افتادن میکروفون لپ تاپ، درایور اون رو حذف و مجدد نصب کنید. برای این کار در ویندوز ۱۰ و ۸ با زدن دکمه های ترکیبی Win+X و انتخاب گزینه Device Manager برید. اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید، منوی استارت رو باز کنید و Device Manager رو در فیلد سرچ، جست جو کنید. بعد از باز شدن پنجره مدیریت، گزینه Sound, Video And Game Controllers رو انتخاب کنید. بعد، دستگاه های صوتی موجود رو شناسایی و با راست کلیک روی اون و زدن Uninstall درایور اون رو حذف کنید. بعد از انجام این کار، ویندوز رو ریستارت کنید. بعد از بوت شدن به صورت خودکار، درایور ها نصب می شن که در غیر این صورت اقدام به نصب مجدد اون ها بکنید.

۵. وجود مشکل در پورت صدا

اگر شما از یک میکروفون جداگانه برای کامپیوتر خود استفاده کنید و این میکروفون فقط در سیستم شما کار نکنه و از سلامت اون اطمینان داشته باشید، ممکن ئه به علت معیوب بودن پورت محل اتصال فیش میکروفون باشه. اگر در دستگاه تون، محل های دیگه ای برای اتصال میکروفون به لپ تاپ یا کامپیوتر وجود داره، اون رو امتحان کنید. در غیر ای نصورت، ممکن ئه پورت شما قابلیت استفاده از میکروفون رو نداشته باشه و یا معیوب شده باشه که در اون صورت باید اقدام به تعویض اون یا به تعمیرگاه مراجعه کنید.

3- وقتی که در هنگام استفاده از میکروفون، اکوی صدا دارید!

اکوی صدا، زمانی پیش می آد که صدا از بلندگو به میکروفون منتقل بشه. این وضعیت در یکی از سه حالت زیر رخ می ده:

۱- در یک جا، بیشتر از یک سیستم وجود داره که وارد یک کلاس شده ن (مثلا شما و دوست تون کنار هم نشسته اید و وارد کلاس شده اید).

۲- روی یک سیستم، با دو مرورگر مختلف، وارد یک کلاس شده باشید.

۳- روی یک مرورگر، با دو تب مختلف، وارد یک کلاس شده باشید.

برای رفع این مشکل، فاصله دو سیستم رو رعایت کنید و یا از هدست استفاده کنید.

4- وقتی که وبکم تون کار نمی کنه و خطا می ده!

این خطا به دلیل عدم دسترسی مرورگر به وبکم شما نمایش داده شده. لطفا وارد محیط کلاس شده بر روی دکمه Secure که قبل از آدرس سایت قرار داده شده کلیک کنید و دسترسی مرورگر به وبکم رو طبق تصویر در اتاق بررسی کنید گزینه وبکم باید در وضعیت Allow باشن.

5- وقتی وبکم تون روشن نمی شه و به درستی، کار نمی کنه!

برای تست وبکم تون، مطابق تصویر زیر اقدام کنید. اگر وبکم شما فعال باشه، تصویر شما طبق راهنمای مشخص شده در این کادر نمایش داده می شه.

اگر وبکم شما در این صفحه به درستی کار کرد، باید تنظیمات مربوط به دسترسی مرورگر به وبکم تون رو بررسی بشه و اگر وبکم شما به درستی کار نکرد، باید وبکم تون رو تعویض کنید.

6- پیام "دسترسی به وبکم، غیرفعال شده است"!

اگر هنگام اشتراک‌گذاری وبکم، پیغام "دسترسی به وبکم غیرفعال شده است" رو دریافت کردید، برای فعال‌سازی وبکم تون می‌تونید طبق راهنمای زیر عمل کنید (برای ویندوز 10):

ابتدا وارد منوی شروع (Start) شده و با کلیک بر روی علامت چرخ‌دنده، وارد بخش تنظیمات ویندوز بشید.

بعد از ورود به صفحه تنظیمات ویندوز، بخش Privacy رو انتخاب کنید.

در ستون سمت چپ این صفحه، روی گزینه Camera کلیک کنید. با فعال‌سازی گزینه Allow apps to access your camera دسترسی ویندوز به وبکم فعال می شه.

7- وقتی که صدای داخل کلاس را نمی شنوید!

دقت داشته باشید که حتما از مرورگرهای کروم و یا فایر فاکس استفاده کنید. اگر از آغاز کلاس اطمینان دارید و صدایی رو دریافت نمی کنید، موارد زیر رو بررسی کنید:

یک بار، کلاس رو ترک کنید و دوباره، وارد بشید. اگر باز هم صدایی رو نمی شنوید، برای تست خروجی صدا تون به (اینجا) رفته و خروجی صدا رو در دستگاه تون تست کنید.

اگر در سایت تست موفق نشدید که صدایی بشنوید، به احتمال زیاد سیستم خروجی صدا شما (اسپیکر) مشکل داره و باید از نظر سخت افزاری، این مشکل رو بررسی کنید (باید تعمیر بشه).

همچنین، اگر شما از اینترنت سازمانی استفاده می کنید، باید توجه داشته باشید که برای استفاده از کلاس های آنلاین، باید پورت های مشخصی باز باشن. جهت اطلاع از پورت های مورد نیاز با پشتیبانی در ارتباط باشید.

اما اگر از اینترنت سازمانی استفاده نمی کنید و مشکل سخت افزاری هم ندارید ولی همچنان صدایی رو دریافت نمی کنید، باید تنظیمات صدا رو بر روی سیستم تون (ویندوز) بررسی کنید.

۱. با کلیک راست کردن برروی آیکون بلندگو (Speaker) و انتخاب گزینه Sounds پنجره تنظیمات صدا برای شما باز می شه.

در پنجره باز شده به سربرگ Playback برید.

در سربرگ Playback لیستی از دستگاه‌های پخش صدا رو می بینید. اگر هیچ موردی رو مشاهده نمی کنید، بنابراین، یا کارت صدا و یا درایور مربوطه برروی سیستم شما نصب نیست. با پخش یک موزیک روی سیستم و شنیدن صدای خروجی از بلندگو، می بینید که نوار سبز رنگی در یکی از این دستگاه‌ها نوسان ایجاد می‌کنه. این بدین معناست که اون دستگاه، فعال ئه.

۳. اگر مشاهده کردید که نوار سبز رنگ در حال نوسان بود، یعنی دستگاه خروجی صدای شما به درستی پیکربندی شده. روی دستگاه فعال کلیک کنید تا انتخاب بشه. بعد، مطابق تصویر زیر دکمه “Set Default” رو انتخاب کنید.

۴. روی دکمه “Ok” کلیک کنید.

8- وقتی که صدا یا تصویر شما منتقل نمی شه!

این مشکل می‌تونه به دلیل وجود فایروال بر روی سیستم یا شبکه شما باشه. برای انتقال صدا یا تصویر می‌بایست پورت های ۱۰۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ از نوع UDP که مورد استفاده برنامه هستن رو در تنظیمات فایروال تون باز بگذارید. همچنین، این مشکل می‌تونه به دلیل فعال بودن پراکسی یا VPN بر روی رایانه یا دستگاه موبایل یا تبلت شما باشه که در این صورت توصیه می‌کنیم برای کیفیت ارتباطی بهتر، اون رو قطع کنید.

9- وقتی که صدا یا تصویر شما، مدام قطع و وصل می شه!

این مشکل، بیشتر به دلیل عدم پایداری و یا سرعت اینترنت شما رخ می ده. لطفا برای مطمئن شدن از پایداری اینترنت، تست های زیر رو انجام بدید:

۱. برای بررسی سرعت واقعی اینترنت خود از وب سایت هایی مانند www.speedtest.net استفاده کنید.

۲.پایداری اینترنت خودتون رو می تونید در منوی برنامه، در گزینه “وضعیت اتصال” بررسی کنید.

اگر که time شما کمتر از ۶۰ms و بدون نوسان باشه، از پایداری لازم برخوردار ئه. استفاده از اینترنت ۴G و یا وای فای که سرعت پایینی داره و چند نفر از اون استفاده می کنن، می تونه باعث اختلال در ارتباط بشه. همچنین، فاصله شما از مودم هم در این مشکل تاثیر دارد.

10- وقتی که در هنگام اشتراک دسکتاپ، اکوی تصویر دارید!

معمولا وقتی کل دسکتاپ و یا مرورگر به اشتراک گذاشته می شه و روی همان صفحه مرورگر که کلاس در حال برگزاری ئه، بمانید، این حالت پیش می آد و هنگامی که خارج از محیط کلاس، در حال ارایه محتوا هستید، کاربران تصویر مناسب رو دریافت می کنن.

می‌تونید برای رفع این حالت از قسمت منوی کلاس بر روی تنظیمات کلیک کنید و در سربرگ عمومی گزینه جلوگیری از اکوی تصویر دسکتاپ رو فعال کنید.

11- برای اشتراک گذاری میکروفون و وبکم، باید لینک کلاس رو در نوار آدرس مرورگر سافاری کپی و اجرا کنید.

اگر از اون دسته کاربرهایی هستید که از دستگاه آیفون یا آیپد خود برای شرکت در رویدادها استفاده می‌کنید، ممکن ئه به هنگام فعال کردن میکروفن یا وبکم، با این پیام روبرو بشید. این مشکل زمانی رخ می‌ده که به جای باز کردن لینک رویداد به صورت مستقیم از خود مرورگر (سافاری)، از طریق یک برنامه دیگه (مانند تلگرام، واتساپ یا ایمیل) بر روی لینک اتاق کلیک کرده و وارد کلاس بشید. در این حالت، مرورگر سافاری اجازه دسترسی به میکروفون یا وبکم رو به شما نمی ده.

برای رفع این مشکل، باید مطابق تصاویر زیر، ابتدا لینک اتاق رو کپی (copy) و بعد، در نوار آدرس مرورگر سافاری تون، جای‌گذاری (paste) و اجرا کنید:

12- وقتی که در هنگام بارگذاری فایل، با خطا و مشکل روبرو می شید!

معمولا این مشکل زمانی رخ می ده که فرمت فایل با گروه انتخاب شده (اسلاید ، صدا ، ویدئو ، متفرقه ) همخوانی نداشته باشه.

همچنین توجه داشته باشید که قسمت “متفرقه” به منظور دانلود فایل ها توسط شاگردهای شما تهیه شده. برای همین، فایل هایی که قصد پخش اون ها رو دارید در این قسمت بارگذاری نکنید.

13- وقتی که در وایت برد، در وارد کردن متن، دچار مشکل می شید!

ممکن ئه در وارد کردن متن دچار مشکل برعکس بودن کلمات بشید.

این مشکل، به خاطر انتخاب حالت Justify در تنظیمات ابزار متن هستش. لطفا حالت دیگه ای روانتخاب کنید تا مشکل، برطرف بشه.

14- وقتی که اعلان های کلاس، به درستی کار نمی کنه!

ابتدا باید از فعال بودن اعلان های مورد نظر در تنظیمات کلاس مطمئن بشید. مانند تصویر زیر از قسمت تنظیمات به سربرگ اعلان ها برید و موارد مورد نظر رو فعال کنید و گزینه تایید رو بزنید.

درصورتی که پیام خطای “دسترسی مرورگر به اعلان ها داده نشده است” به شما نمایش داده شد، طبق راهنمای زیر عمل کنید:

پس از مطمئن شدن از فعال بودن اعلان های مورد نظر باید دسترسی مرورگر به اعلان ها (Notifications) رو بررسی کنید. برای این منظور، بر روی آیکون امنیت سایت که به رنگ سبز هستش، کلیک کنید و مانند تصویر، گزینه Notifications رو بر روی Allow قرار بدید.

15- چطور مرورگر تون رو بروزرسانی کنید؟

برای به‌روزرسانی مرورگر کروم می‌تونید طبق راهنمای تصویری زیر اقدام کنید.

در ابتدا بر روی دکمه به شکل سه نقطه که در سمت راست نوار آدرس قرار داره، کلیک کرده و در پنجره باز شده، از قسمت Help، بر روی About Google Chrome کلیک کنید.

در پنجره باز شده، به‌صورت خودکار به‌روزرسانی های موجود بررسی و نصب می‌شن.

در مرحله آخر، بعد از دریافت پیام به‌روزرسانی به نسخه جدید، بر روی دکمه Relaunch کنید تا مرورگر یک بار بسته و باز بشه. برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن عملیات آپدیت، ورژن مرورگر تون رو دوباره بررسی کنید.